subota, 9. prosinca 2017.

Jesse Jackson



Jesse Louis Jackson rodio se u Južnoj Kaliforniji 8. listopada 1941. Američki je političar, aktivist za ljudska prava i baptistički svećenik.
Tijekom borbe za građanska prava američkih crnaca u 60-im godinama 20. stoljeća, povezao se s Marthinom Lutherom Kingom Juniorom. Bio je pristaša njegovog učenja, pa je vrlo mlad imenovan jednim od vođa SCLC-a (Konferencija južnjačkog kršćanskog vodstva)
Kao aktivist, bio je dva puta u utrci za predsjednika SAD-a (1984. i 1988.), ali je oba puta izgubio. 
Bio je pobornik pro-life pokreta, koji se bori protiv pobačaja. Kasnije je postao zagovornik pobačaja. 
Oslobodio je iz zatočeništva američkog vojnika u sirijskom zatvoru, kao i još puno obespravljenih. Tijekom rata na Kosovu 1999. godine, Jackson je otišao u Beograd da bi oslobodio trojicu američkih ratnih zarobljenika. Slobodan Milošević je popustio i oslobodio ih.

srijeda, 6. prosinca 2017.

Stephen Hawking

Stephen Hawking je britanski teoretski fizičar rođen 8.siječnja 1942. Puno ime mu je Stephen William Hawking.

Završio je studij fizike na sveučilištu Oxford. Član je kraljevskog društva iz Londona od 1974. To je jedno od najstarijih znanstvenih udruženja na svijetu. Danas je profesor matematike i fizike na Lucasovoj katedri Sveučiliša Cambridge, na kojoj je katedri nekoć predavao i Isaac Newton. 
Poznat je po doprinosima na područjima kozmologije i kvantne gravitacije, osobito u kontekstu crnih rupa, te popularnim djelima u kojima iznosi svoje teorije o svemiru općenito. Tu se ubraja i "Kratka povijest vremena" koja je zauzela prvo mjesto na listi bestselera britanskog Sunday Timesa. Na toj se listi zadržala rekordnih 237 tjedana.
U mladosti je obolio od amiotrofične lateralne skleroze, paralizirajuće bolesti koja uzrokuje slabljenje tjelesnih mišića. Potpuno nepokretan, u kolicima, izgubio je i sposobnost govora, pa s okolinom komunicira jedino uz pomoć računalnog sintetizatora glasa. Srećom, bolest ne oštećuje njegov mozak tako da se uspješno nastavlja posvećivati svom radu.

subota, 2. prosinca 2017.

Yao Ming

Yao Ming rođen je 1980. u Šangaju u Kini. Profesionalni je košarkaš. Igrao je na poziciji centra.
Kao tinejdžer je igrao za domaću momčad Shanghai Sharkse. U Sharksima je proveo pet sezona, a u posljednjoj je osvojio naslov CBA lige.
Nakon pregovora s klubom i Kineskim košarkaškim savezom (kineski košarkaši na draft se ne mogu prijaviti prije nego što navrše 22 godine), Yao je dobio dopuštenje za odlazak  na draft. (NBA draft je godišnji događaj u kojem 30 klubova NBA lige, 29 iz SAD-a i 1 iz Kanade mogu izabrati igrače koji žele igrati u ligi.) Običaj je da se igrači biraju sa fakulteta, ali je u zadnje vrijeme sve veći broj srednjoškolaca i međunarodnih igrača. 

Houston Rocketsi izabrali su ga za prvi izbor NBA draftu 2002. godine. Time je postao prvi igrač koji nije zaigrao ni na jednom američkom sveučilištu, a draftiran je kao prvi izbor.
Yao je sedmerostruki NBA All-Star i peterostruki All-NBA košarkaš. Posljednjih nekoliko sezona imao je ozbiljnih problema s ozljedama.

Humphrey Bogart


Humphrey Bogart, američki filmski i kazališni glumac te kulturna ikona, rođen je 25 prosinca 1899. u New Yorku. Časopis Entertainment Weekly proglasio ga je najvećom filmskom legendom svih vremena, a Američki filmski institut 1999. najvećom muškom filmskom zvijezdom.

Nakon pokušaja s raznim poslovima, 1921. počeo je glumiti. Postao je redovni izvođač u Broadwayskim produkcijama, no nakon burzovnog kraha 1929. smanjila se potražnja za predstavama pa je počeo glumiti u filmovima.
Prvi mu je značajni uspjeh uloga Dukea Manteea u filmu "Okamenjena šuma". Dobivao je mnoge pohvale i sjajne kritike, no unatoč tome najbolje je bio zapamćen po ulogama gangstera. To se promijenilo 1941. s filmovima "Visoka Sierra" i "Malteški sokol". Sljedeće ga je godine njegova uloga Ricka Blainea u "Casablanci" konačno dovela na vrh glumačke profesije.
Uslijedili su trijumfi s filmovima "Duboki san" (1946), "Otok Largo" (1948), u kojem je nastupio sa svojom suprugom Lauren Bacall, "Blago Sierra Madre" (1948), "Afrička kraljica" (1951), za koju je osvojio "Oscara" za najboljeg glumca i "Pobuna na Caineu" (1954).
Ukupno se pojavio u 75 dugometražnih filmova, a preminuo je 14.siječnja 1957.